KOLEKTORY SŁONECZNE

Shape

Informacje ogólne

Kolektory słoneczne są przeznaczone do wytwarzanie ciepła na potrzeby podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), jak również okresowego wspomagania ogrzewania budynku i podgrzewania wody basenowej. Najczęściej jednak instalacje solarne znajdują zastosowanie dla podgrzewania c.w.u. ze względu na prostotę układu i atrakcyjny koszt inwestycji.

Zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest w miarę stałe w okresie roku i uzależnione jedynie od potrzeb mieszkańców. Pozwala to na optymalny dobór wielkości instalacji solarnej, która w domu jednorodzinnym jest w stanie w miesiącach letnich pokryć 100% zapotrzebowania na c.w.u. W skali całego roku oszczędności mogą sięgać 60%.

 

Nasza firma posiada w sprzedaży zarówno kolekory płaskie jak i próżniowe, całoroczne oraz sezonowe renomowanych polskich producentów. Oferowane kolektory posiadają  do 10 lat gwarancji oraz międzynarodowy certyfikat jakości SOLARKEYMARK.

 

Skontaktuj się z nami:

SZCZEGÓŁOWE

Informacje

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej stanowi coraz większy udział w całkowitych kosztach ogrzewania budynku. Potrzeby ciepła na cele ogrzewania zmniejszają się stale w nowych budynkach, wskutek wprowadzenia coraz wyższych standardów izolacyjności cieplnej. Potrzeby na ciepłą wodę użytkową wynikają z kolei z potrzeb mieszkańców. Stąd zapewnienie niskich kosztów podgrzewania c.w.u. jest istotne dla osiągnięcia niskich kosztów eksploatacji budynku.


Porównanie kosztów podgrzania c.w.u. (źródło:solarblog.pl)

 

Wybór rodzaju kolektora słonecznego uwzględnić powinien zawsze szereg kryteriów. Jednym z najważniejszych jest koszt zakupu kolektora, a w szczególności należy wziąć pod uwagę koszt zakupu w odniesieniu do uzyskiwanych efektów ekonomicznych. Wyższy koszt zakupu kolektora próżniowego powinien przekładać się na wyższe efekty jego pracy. Dzięki temu można w niektórych przypadkach zmniejszyć powierzchnię absorbera kolektorów próżniowych, w porównaniu z kolektorami płaskimi, co pozwala zmniejszyć niekorzystną różnicę wyższej ceny kolektora próżniowego. Średnia cena kolektora płaskiego na rynku polskim wynosi 889zł/m2, podczas gdy próżniowego 2182 zł/m2. Różnica wynosi więc 2,5 razy na niekorzyść kolektorów próżniowych. Nawet najtańszy kolektor próżniowy (1395 zł/m2) będzie droższy od najdroższych kolektorów płaskich (1192m/zł2), jednak porównując efekt pracy, ten sam kolektor próżniowy będzie się cechował niższymi uzyskami ciepła od większości kolektorów płaskich.

 

W porównaniu ,,Kolektor płaski czy próżniowy’’, z uwzględnieniem kryterium ceny, zdecydowanie korzystniej prezentują się kolektory płaskie. Cena ich zakupu jest w odniesieniu do powierzchni niższa, co przekłada się na krótsze okresy zwrotu kosztów inwestycji. Za wyższą ceną wielu kolektorów próżniowych nie idzie w parze wyższa wydajność cieplna. Istotną informację stanowi porównanie wskaźników ,, Cena/Wydajność’’. Dzieląc przez siebie cenę powierzchni kolektora słonecznego (zł/m2) i wydajność cieplną w typowym zakresie pracy kolektora przy różnicy temperatury (absorber, a otoczenie kolektora) w zakresie 16-48 K (W/m2), uzyskuje się wskaźnik ,, Cena/Wydajność’’ (zł/W).

Średni wskaźnik dla kolektorów płaskich wynosi w zestawieniu 2,77 zł/W, podczas gdy dla próżniowych 6,38 zł/W. A zatem pozyskane z kolektorów próżniowych ciepło jest ,,drogie’’. Wynika to albo z wysokiej ceny wysokowydajnych kolektorów próżniowych, albo z stosunkowo niskiej ceny niektórych kolektorów próżniowych, przy ich niskiej wydajności cieplnej.

Jeżeli przyszły użytkownik instalacji solarnej zadaje pytanie ,, Kolektor płaski czy próżniowy i najważniejszym kryterium pozostaje dla niego koszt inwestycji czy też optymalna relacja kosztów do efektów, to jak wskazują powyższe porównania, oczekiwania spełniają kolektory płaskie.

 

źródło: www.hewalex.pl